Hmyz v potravinách: Co je u nás povoleno a jak to můžeme poznat

Hmyz jako potravinový zdroj není v Česku novinkou, ale jeho používání se stalo častěji diskutovaným tématem. Evropská komise schválila několik druhů hmyzu pro lidskou spotřebu, a to jako nové potraviny. V článku se dozvíte, které druhy hmyzu jsou povoleny a jak je můžete rozpoznat ve složení potravin.
Povolené druhy hmyzu
V Evropské unii jsou povoleny následující druhy hmyzu pro použití v potravinách:
- cvrček domácí (acheta domesticus): Používá se ve zmrazené, sušené nebo práškové formě. Ingredience vyrobené ze cvrčka domácího je možné najít ve složení: pečiva, sušenek, náhražek masa a čokoládových výrobků.
- potemník moučný (tenebrio molitor): Přidávají se nejčastěji do proteinových výrobků, sušenek, pokrmů na bázi luštěnin a těstovin
- saranče stěhovavá: Používá se k výrobě bramborových a těstovinových produktů, luštěninových jídel, náhražek masa, polévek, konzerv, salátů a čokoládových dezertů.
Označování potravin
Potraviny obsahující hmyz musí být řádně označeny. Informace o obsahu hmyzu musí být uvedena ve složení spolu s informací o možném alergickém riziku. Žádný speciální symbol pro potraviny s hmyzem není stanoven, ale spotřebitel musí být vždy informován o složení produktu.
Bezpečnost a alergie
Bezpečnost schválených druhů hmyzu byla přísně posuzována, aby se zajistilo, že potraviny nepředstavují bezpečnostní riziko pro lidské zdraví. Nicméně, konzumace hmyzu může vyvolat alergické reakce, zejména u lidí s alergií na korýše nebo prachové roztoče.
Hmyz v potravinách je v Česku povolený
Ale pouze pro specifické druhy a formy. Pokud chcete vědět, zda vaše potravina obsahuje hmyz, vždy zkontrolujte složení na obalu. Ačkoli konzumace hmyzu může být prospěšná pro životní prostředí, je důležité být si vědom možných alergických reakcí.
U psaní tohoto článku mi došlo, že jsem jednou podobné označení na proteinové sušence viděla, ale nespojila jsem si to s hmyzem. Teď už budu pozornější, a vy?