Nechcete porušit trénink? I v šíleném vedru můžete cvičit, ale musíte chytře

Cvičení v tropech má rozhodně smysl a může být velmi efektivní pro hubnutí, jen vyžaduje jiný přístup než v mírném klimatu. Vysoké teploty a vlhkost představují výzvu, ale s nimi se dá pracovat.
Proč cvičení v tropech funguje
Tělo v horkém prostředí spaluje více energie na termoregulaci, takže základní metabolismus je vyšší. Pocení také zvyšuje spotřebu kalorií. Problém je, že intenzivní cvičení může být nebezpečné kvůli přehřátí.
Jak na to prakticky
Časování je klíčové
Cvičte brzy ráno (před 8:00) nebo večer po západu slunce. Vyhněte se hlavně období mezi 10:00-16:00, kdy je slunce nejsilnější. Volte stinná místa nebo klimatizované prostory.
Upravte intenzitu
Místo jednoho intenzivního tréninku zkuste kratší intervaly s častějšími přestávkami. Plavání je ideální volba, pokud máte možnost. Jóga nebo tai chi fungují skvěle v ranních hodinách.
Hydratace je kritická
Pijte vodu průběžně, ne až když pocítíte žízeň. Začněte půl hodiny před cvičením a pokračujte i po něm. Při delším cvičení doplňujte elektrolyty. Řádná hydratace není jen během cvičení - pijte dostatečně celý den. V tropech tělo ztrácí tekutiny neustále, i když si toho nejste vědomi.
Poslouchejte své tělo
Když je vám už zle z vedra, rozhodně není dobrý nápad jít běhat. Signály těla v tropech berte vážně - únava, závratě, nevolnost nebo pocit slabosti jsou varováním.
Dejte tělu možnost si odpočinout a zkuste to večer nebo další den ráno, než zase bude horko. Není to neúspěch, ale rozumný přístup. Lepší je vynechat jeden trénink než riskovat kolaps z vedra.
Některé varovné signály, které ignorovat nesmíte:
- Silná bolest hlavy
- Nevolnost nebo zvracení
- Závratě nebo pocit mdloby
- Zmatené myšlení
- Přestání pocení při vysoké teplotě
Oblečení a ochrana
Světlé, volné oblečení z prodyšných materiálů. Pokrývka hlavy je nutnost při venkovním cvičení. Nezapomeňte na opalovací krém i při ranním cvičení.
Buďte opatrní
V tropech můžete hubnout stejně efektivně, jen musíte být chytřejší v přístupu. Poslouchejte své tělo, přizpůsobte tempo a časování. Pamatujte - lepší je cvičit méně intenzivně, ale pravidelně než jednou týdně riskovat přehřátí.