Varování: Hrách z pole už není jako dřív. Jeho krádež se může vymstít

Dnešní zemědělství už není jako v devadesátých letech. Současné pěstování hrachu využívá širokou škálu chemických přípravků - herbicidy, fungicidy, insekticidy a regulátory růstu.
V České republice se používání pesticidů postupně snižuje - zatímco v roce 2015 zemědělci aplikovali 4,8 tuny účinných látek, v roce 2020 to bylo už jen 3,7 tuny, ale stále se bez nich neobejdou.
Na rozdíl od minulosti, kdy se používalo méně chemie, současné postupy zahrnují několikanásobné postřiky během vegetace. Současná zemědělská praxe se bez používání pesticidů neobejde a metabolity pesticidů setrvávají v půdě déle - u některých látek je poločas rozpadu až 1000 dní.
Velká část hrachu se navíc pěstuje pro průmyslové zpracování - konzervárny, mrazírny nebo jako krmivo pro zvířata. Hrách se pěstuje na různých typech půd s různým ošetřením a není vždy určen k přímé konzumaci.
Zemědělci používají ochranné prostředky proti škůdcům a plevelům v koncentracích, které vyžadují dodržení ochranných lhůt před sklizní. Používají se přípravky, jejichž účinek na cílové organizmy musí být mnohem vyšší než na organizmy necílové. Konzumace takového hrachu může způsobit zdravotní problémy.
Moderní hrášek z pole prostě není jako ten z babiččiny zahrádky. Bezpečnější je vypěstovat si vlastní nebo ho koupit v obchodě, kde prošel kontrolou.
Zdroje: