Stlát postel hned po probuzení? Velmi častá chyba

Inspirace
21. 1. 2025
Než půjdeš do školy, ustel si.
Než půjdeš do školy, ustel si. (Foto: Canva)

Ranní stlaní postele je pro mnoho lidí samozřejmým rituálem a známkou pořádku. Nové vědecké poznatky ale naznačují, že okamžité ustlání postele nemusí být tou nejlepší volbou.

V noci se hodně potíme

Během noci člověk vyprodukuje přibližně půl litru potu. Ten se společně s odumřelými kožními buňkami dostává do lůžkovin. Toto vlhké a teplé prostředí je ideální pro rozmnožování roztočů a bakterií. Když postel ihned po probuzení ustleme, uzavřeme tuto vlhkost pod peřinou, čímž vytvoříme pro mikroorganismy ještě příznivější podmínky.

„Francouzi nikdy nestelou postel”

Traduje se, že nestlaní postele je cestou ke zdraví, tato představa je spíše mýtus. Pravda o prospěšnosti větrání lůžkovin vychází z vědeckých výzkumů, nikoliv z kulturních zvyklostí.

Co se tedy doporučuje?

Hygieničtější alternativou je nechat postel po probuzení alespoň hodinu větrat. Stačí odhrnout peřinu a nechat matraci i lůžkoviny vyschnout na čerstvém vzduchu. Tím se sníží vlhkost a omezí se prostředí vhodné pro množení nežádoucích mikroorganismů.

Tip od tety: Vzpomeňte si na babičky, peřina šla ráno na okno nebo na zahradu, aby se provětrala.

Pravidelné větrání ložnice a lůžkovin je proto důležitější než okamžité stlaní. Postel si můžeme ustlat později během dne, až lůžkoviny proschnou. Tímto jednoduchým krokem můžeme přispět ke zdravějšímu prostředí pro náš spánek.