Potřebujete i vy webové stránky? Moderní design, rychlost a optimalizace a hlavně skvělý přístup.
Tuty služby

Plevel ze zahrady jako lék? Uvařte si domácí pampeliškový med bez chemie

Recepty
17. 4. 2025
Rozkvetlé pampelišky na louce.
Už jste někdy zkoušeli pampeliškový med? Letos je ten pravý čas!
Tuty služby banner

Jaro je v plném proudu a louky i zahrady se rozzářily tisíci žlutých sluníček, pampeliškami! Možná je vnímáte jen jako plevel, ale vězte, že v sobě skrývají opravdový poklad. Právě teď je totiž ideální čas pustit se do přípravy pampeliškového medu, sladké a voňavé dobroty s mnoha blahodárnými účinky na váš organismus.

Věděli jste, že pampeliškový med pomáhá při kašli a nachlazení? Jeho síla se ale neomezuje jen na dýchací cesty. Pozitivně totiž působí i na játra, slezinu, žlučník, trávení a močové ústrojí. Tak co, už vás to láká vyzkoušet si tento zlatavý elixír vyrobit doma? Je to překvapivě snadné!

Recept na pampeliškový med

Než se pustíme do samotného vaření, je důležité pampeliškové květy správně připravit. Natrhané hlavičky nechte chvíli rozložené, aby z nich stihli odejít drobní obyvatelé luk. Můžete jim k tomu i lehce pomoci jemným protřepáním.

Ingredience, které budete potřebovat:

  • Cca 2 litry čerstvě natrhaných pampeliškových květů (pouze žluté části hlaviček)
  • 2 litry vody
  • 2 větší citrony (důkladně omyté)
  • 2 kg cukru krupice

Postup přípravy krok za krokem:

  1. První várka: Očištěné pampeliškové květy vložte do většího hrnce (ideálně o objemu 4 litrů) a zalijte je dvěma litry studené vody. Přidejte na kolečka nakrájené citrony i s kůrou (dodají medu příjemnou citrusovou vůni a pomohou s konzervací).
  2. Povaření: Směs přiveďte k varu a na mírném ohni povařte přibližně 15 minut.
  3. Louhování: Hrnec odstavte z plotny, přiklopte pokličkou a nechte 24 hodin v klidu louhovat. Během této doby se z květů do vody uvolní cenné látky a krásná vůně.
  4. Scezení zlatavého výluhu: Po uplynutí 24 hodin výluh pečlivě přeceďte přes husté plátno (například čistou utěrku) nebo velmi jemné sítko do nového hrnce. Důkladně vymačkejte květy, abyste získali co nejvíce tekutiny. Získáte tak voňavý, lehce nahořklý základ našeho medu.
  5. Sladké tajemství: K přecezenému výluhu přisypte cukr a na mírném ohni, za občasného míchání, vařte přibližně 90 minut. Během této doby se voda bude postupně odpařovat a směs začne houstnout a získávat typickou medovou konzistenci.
  6. Houstne a tmavne: Pokud preferujete hustší med, vařte ho o něco déle. Všimnete si, že čím déle se vaří, tím je tmavší a hustší. Dbejte ale na to, aby se vám nepřipálil!
  7. Test konzistence: Správnou konzistenci poznáte tak, že se kapka medu na studeném talířku nerozteče a zůstane držet tvar. Měl by se také začít lehce táhnout.
  8. Sladká sklizeň: Hotový, horký pampeliškový med opatrně přelijte do čistých, suchých a ideálně sterilizovaných skleniček. Skleničky ihned pevně uzavřete víčkem. Otočení skleniček dnem vzhůru na pár minut zajistí lepší utěsnění.

A je to! Pampeliškový med je hotový

Nechte ho vychladnout a pak už si jen užívejte jeho sladkou chuť a blahodárné účinky. Můžete ho přidávat do čaje, mazat na pečivo nebo ho jen tak lžičkou ujídat pro zdraví.

Tak neváhejte, vydejte se na jarní procházku a nasbírejte si tyhle malé žluté poklady. Věřte mi, ten pocit, když si pak vychutnáte vlastní, ručně vyrobený pampeliškový med, je k nezaplacení! A vaše tělo vám za tu dávku přírodní medicíny jistě poděkuje.