Fitness dezert? Jen když si pohlídáte sušenky. Mnohdy nadělají víc škody

Snažíte se jíst vyváženě, počítáte makra, sledujete složení a každé jídlo promýšlíte s rozumem. Jenže pak přijde na řadu dezert – a rázem si do něj přisypete víc cukru a sacharidů, než byste čekali. Jak je to možné?
Zlákalo mě to. A nejsem jediná
Instagram, TikTok, Pinterest... na každém kroku na nás vyskočí rychlý a zdravě vypadající recept: proteinový puding, tvaroh, ovoce a jako bonus pár rozdrobených sušenek navrch. Vše v krásné skleničce, ideálně s popiskem typu „dezert bez výčitek“. No neberte to.
Taky jsem si takový dezert připravila. Ne jednou. Ale když jsem plánovala jídla na další dny a chtěla vymyslet něco stejně rychlého, došlo mi to: Proč vlastně do dezertu dávám sušenky?
Co skrývají sušenky
Podívejme se třeba na sušenky, které ve „fit“ receptech najdeme nejčastěji – Bebe sušenky nebo různé zdravěji vypadající varianty. Zkusím to říct jednoduše:
Bebe sušenky na 100 g obsahují:
- 452 kcal
- 13 g tuků
- 74 g sacharidů
- 8,3 g bílkovin
A když do jednoho dezertu padnou minimálně dva až tři balíčky sušenek, tak se to nasčítá. To je fakt, který v hezké skleničce a pastelovém filtru občas zanikne.
Obyčejný piškot
A teď si vemte úplně obyčejný domácí piškot. Ten, který pekly naše babičky. Ten paradoxně obstojí ve výživových hodnotách mnohem líp než ty „fitness“ sušenky.
Piškot z 6 vajec, 6 lžic cukru a 6 lžic mouky má zhruba na 100g:
- 251 g kcal
- 8,5 g tuků
- 31,8 g sacharidů
- 11,6 g bílkovin
A navíc:
- Žádná éčka, žádné aroma, žádná barviva
- Hotový za 20 minut
Tři suroviny
Nechci teď démonizovat každou sušenku, co potkáme. Ale když si člověk fakt hlídá příjem kalorií, cukrů nebo se snaží jíst jednoduše a poctivě, je dobré se občas zastavit a říct si: „Je tahle ingredience opravdu zapotřebí?“
Ano, chutě jsou individuální
Ale domácí piškot je čerstvě upečený, voňavý a nadýchaný... tomu se rozdrobená sušenka opravdu nevyrovná. Ale v krizové situaci je fajn, to jí zas nemůžu hanit.
Množství je nejlepší parametr
Někdy je fajn si v klidu projít, co se vlastně chystáme vařit nebo péct, a až pak se do toho s rozmyslem pustit. Problém totiž není tolik v tom, jaké potraviny používáme, ale v množství, které si následně dopřejeme.
Pečlivé plánování a vědomý výběr surovin nám pomůže užít si jídlo bez výčitek a zároveň mít pod kontrolou, co vlastně do svého těla dáváme.